سقوط سفینه فضایی ویرجین گالاکتیک در بیابانهای ایالات متحده

Virgin spaceship crash-1

فضاپیمای پیشگام ساخت شرکت ویرجین گالاکتیک که با هدف حمل گردشگران به فضا طراحی و ساخته شده است روز جمعه دچار سانحه و در صحرایی واقع در ایالت کالیفرنیا سقوط کرد. در این حادثه یکی از خلبانان کشته و قطعات فضاپیما نیز در اطراف پراکنده گردید. 

Virgin spaceship crash-1

یکی از شبکه های تلویزیونی ایالات متحده که در حال پخش لحظاتی از پرواز این فضاپیما (که قرار است گردشگران را به مرزهای ورود به فضا حمل نماید) در فضای صحرای موهاو در شمال شرق لس آنجلس بود، لحظه سقوط کشتی فضایی ۲ را به تصویر کشید.

مدیر عامل شرکت ویرجین گالاکتیک ساعاتی پس از سقوط فضاپیما در مصاحبه با خبرنگاران اظهار داشت: “کار در ارتباط با فضا سخت است و امروز، روز دشواری بود”.

مدیر پایگاه هوافضای صحرای موهاو نیز در سخنانی اعلام کرد: “زمانی که یک خطا در جامعه آزمایشگر رخ می دهد تازه می فهمیم که چقدر این جامعه کوچک است و چون ما انسان هستیم طبیعتا از آن آزرده خاطر می شویم”.

این حادثه، دومین فاجعه صنایع هوافضایی ایالات متحده در هفته جاری است. در سانحه اول که روز سه شنبه رخ داد راکت بدون سرنشین شرکت خصوصی علوم مداری که قرار بود تجهیزاتی را به ایستگاه بین المللی فضایی حمل نماید لحظاتی پس از پرتاب در آسمان منفجر گردید.

این حادثه لطمه بزرگی را به رویای بلند مدت سرمایه گذار ثروتمند بریتانیایی ریچار برانسون در خصوص پروازهای مسافری فضایی که بوسیله افراد مشهوری همچون لئوناردو دی کاپریو مورد حمایت قرار گرفته بود، وارد آورد.

مدیر پروژه کشتی فضایی ویرجین به دنبال اعلام و تایید گشت بزرگراه کالیفرنیا مبنی بر کشته شدن یک خلبان و مصدومیت و حمل خلبان دوم به بیمارستان در صفحه تویتر خود اعلام کرد که به همراه گروه کاری خود مستقیما به محل سانحه می رود و سرمایه دار معرف بریتانیایی نیز صبح روز شنبه به محل می آید.

در این مرحله از سری پروازهای آزمایشی، فضاپیمای ویرجین، هواپیما بزرگتری موسوم به شوالیه سفید ۲ را با هدف آزمون موتور راکت بر فراز صحرای موهاو رها نمود.

مدیر پروژه فضاپیمای ویرجین به خبرنگاران گفت در ساعت ۹:۲۰ صبح فضاپیما از زمین برخاست و در ساعت ۱۰:۱۰ شوالیه سفید را پس از ۵۰ دقیقه پرواز در ارتفاع ۴۵ هزار پایی در فضا رها نمود. وی گفت دو دقیقه پس از رها سازی که از پایگاه هوافضایی مشغول مشاهده بودم برایم مشخص شد اشکالی در کار وجود دارد زیرا چیزی از روی زمین دیده نمی شد. وی می گوید دلیلی بر انفجار در فضا وجود ندارد زیرا چشمهایم و گوشهایم چیز غیر عادی ای را نه دید و نه شنید.

بخش ایمنی حمل و نقل ملی ایالات متحده نیز اعلام کرد گروه کارشناسی ای را جهت تحقیق و بررسی به محل سانحه اعزام نموده است.

بر اساس آنچه در تویتر آمده است این سی و پنجمین پرواز آزمایشی فضاپیمای ویرجین بوده و تاکنون بیش از ۵۰۰ نفر با پرداخت مبلغ ۲۵۰ میلیون دلار بلیط پرواز چند دقیقه ای در مدار زمین را پیش خرید کرده اند.

ترجمه : حمید قناعتی

منبع : http://www.space-travel.com