فرود موفق پهن‌ پیکرترین هواپیمای جهان در فرودگاه امام‌خمینی(ره)

Airbus A380 In Emam Airport-1

فرودگاه بین‌المللی امام‌خمینی(ره) به عنوان چهل و دومین فرودگاهی که توانایی پذیرش غول پیکرترین هواپیمای مسافربری دنیا را پیدا کرده ثبت شد.

Airbus A380 In Emam Airport

به‌گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل فرودگاه بین‌المللی امام‌خمینی(ره)، ساعت ۱۶ روز سه شنبه ۸/۷/۹۳ ایرباس ۳۸۰ که عنوان غول پیکرترین هواپیمای مسافربری جهان را یدک می‌کشد روی باند فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) فرود آمد تا بخشی جدید از پیشرفت‌های کشورمان در حوزه فرودگاهی را به تصویر بکشد.

این هواپیما برای نشست و برخاست به فرودگاه‌های ویژه با باند پروازی مخصوص و مسیرهای خزش با عرض بالا نیاز دارد.
نکته جالب در فرود هواپیما این بود که هدایت آن بر عهده “کاپیتان کامبیز پورقناد” که اولین خلبان ایرانی غول‌پیکرترین هواپیمای مسافربری دنیاست گذاشته شده بود و وی بدون مشکل هواپیما را روی باند فرود آورد و پس از توقف هواپیما برای تخلیه مسافران در اقدامی تحسین‌برانگیز پرچم کشورمان را به نشانه افتخار از پنجره هواپیما بیرون آورد.

براساس هماهنگی لازم و انجام یک مراسم بین‌المللی در صنعت هوانوردی، مسئولین فرودگاه نیز به افتخار حضور این هواپیما مراسم ویژه آبفشانی را انجام دادند.
سعید چلندری مدیرکل فرودگاه امام(ره) در این مراسم گفت: بیش از ۵۰ هزار فرودگاه در دنیا ساخته شده که تنها ۴۱ عدد از آن توانایی پذیرش ایرباس ۳۸۰ را دارند و امروز فرودگاه امام(ره) به عنوان چهل و دومین فرودگاه در سطح جهان توانست این هواپیما را پذیرش کند.
وی افزود: در پروژه فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) پذیرش چنین هواپیمایی پیش‌بینی شده بود و پس از درخواست شرکت اماراتی برای راه‌اندازی خط پروازی با ایرباس۳۸۰ اصلاحاتی در باند، مسیرهای خزش و پارکینگ هواپیما صورت گرفت تا نشست و برخاست هواپیمای ایرباس ۳۸۰ بدون مشکل انجام شد.
چلندری اضافه کرد: با توجه به عبور روزانه تعداد قابل توجهی ایرباس ۳۸۰ از فراز کشورمان، فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) آماده است تا در صورت لزوم به این هواپیماها نیز خدمت‌رسانی کند.
“ماجد المعلا” نایب‌ رئیس شرکت هواپیمای امارات‌ نیز که با این هواپیما به تهران سفر کرده بود در سخنانی در مراسم افتتاحیه پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران در صنعت حمل و نقل هوایی و بخش‌های فرودگاهی را کم نظیر خواند و یادآور شد؛ ایران یکی از مقاصد مهم و حائز اهمیت ما در دنیاست.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به تعداد بالای درخواست‌ها برای مسافرت به ایران و به دلیل حجم بالای حمل بار در این مسیر تصمیم گرفتیم تا مسیر پروازی جدیدی با هواپیمای ایرباس ۳۸۰ به ایران راه‌اندازی کنیم.
نایب‌ رئیس شرکت هواپیمای امارات‌ در پایان گفت: با پرواز ایرباس ۳۸۰ به ایران فصل جدیدی از همکاری‌های این شرکت با ایران آغاز خواهد شد و بیش از پیش در زمینه هوانوردی با جمهوری اسلامی ایران همکاری خواهیم کرد.
در پایان مراسم حاضران و خبرنگاران از بخش‌های مختلف هواپیمای ایرباس ۳۸۰ بازدید و مدیران شرکت هواپیمایی امارات توضیحاتی را به بازدیدکنندگان ارائه نمودند.
یکی از نکات جالب مراسم افتتاحیه پرواز ایرباس ۳۸۰ پوشش خبری گسترده رسانه‌های داخلی و خارجی از این رویداد مهم صنعت هوانوردی در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) بود.

http://www.airport.ir/Lists/List/DispForm.aspx?ID=9588