۶ شیوه مذاکره به روایت برایان تریسی – ۱

۶ شیوه مذاکره به روایت برایان تریسی – ۱

مطالب این مقاله از کتاب "کتابخانه موفقیت برایان تریسی – مذاکره" جدیدترین نوشته برایان تریسی برداشته شده است. توانایی مذاکره به نفع خودتان در هر شرایطی، تعیین کننده موفقیتان در کسب و کار و زندگی است. مذاکره مهارتی کلیدی است که بر همه اعمال و گفتارتان و تقریبا همه تعاملات شخصی و کاری اثر می گذارد. اگر نتوانید به نفع خودتان مذاکره کنید، خود به خود قربانی افرادی می شوید که نسبت به شما مذاکره کنندگان بهتری هستند. اگر مذاکره کننده خوبی باشید، همیشه درآمد بهتری دارید و معاملات بهتری انجام می دهید. شاید بتوان زندگی را به شکل یک جلسه مذاکره طولانی از گهواره تا گور دید. مذاکره هیچ گاه متوقف نمی شود. مذاکره بخش اساسی زندگی و ارتباط با دیگران است. این عمل باعث می شود افراد با ارزش ها و علایق مختلف، روش هایی سودمند برای زندگی و کار در کنار همدیگر پیدا کنند. توانایی مذاکره برای موفقیت در همه تعاملات حیاتی است.

مذاکره قابل یادگیری است

حتی کودکان هم مذاکره می کنند. آنها می دانند که در آغوش گرفتن و مهرورزی واحد پول رایج مذاکره با والدین و خویشاوندان است. فعالیت هایی مثل مذاکره (یا عدم مذاکره)، مصالحه (یا عدم مصالحه) و تلاش برای آشتی دادن سلایق متضاد بخشی حیاتی از زندگی انسان است. توانایی شما برای مذاکره می تواند تفاوت چشمگیری در زندگی مالی، شغل، روابط و تقریبا همه داد و ستدهای زندگی روزمره ایجاد کند.

خوشبختانه، مذاکره یک مهارت است و هر مهارتی قابل یادگیری است. هر کسی که امروزه مذاکره کننده ای فوق العاده است، زمانی مذاکره کننده ضعیفی بوده که معاملاتی بسیار بدتر از امروز انجام می داده است. هر چه بیشتر اصول مذاکره را یاد بگیرید، به آن بیندیشید و تمرین کنید، به مذاکره کننده بهتری تبدیل می شوید. وقتی به نتایج بهتری دست یابید، احساس شادی، اعتماد به نفس و مسئولیت پذیری بیشتری خواهید داشت.

انواع مذاکره

دو نوع مذاکره وجود دارد. هر یک هدفی متفاوت و نتیجه مطلوب متفاوتی دارد. مشکل اینجاست که مذاکره کنندگان اغلب آنها را با هم اشتباه می گیرند و بر عکس نتایجی که می توانستند با شفافیت در باره کار و هدفشان به دست آورند، نتایج نامطلوبی کسب می کنند.

من نخستین نوع مذاکره یا نوع "الف" را شیوه "یک بار برای همیشه" می نامم. در این حالت، فقط تصمیم می گیرید یک بار با طرف دیگر مذاکره یا معامله کنید و دیگر هرگز آن را تکرار نکنید. هر یک از طرفین مذاکره فقط یک هدف دارد، کسب بالاترین یا پایین ترین قیمت و بهترین مفاد و شرایط برای این خرید و فروشی که دیگر تکرار نخواهد شد.

بی ملاحظه باشید

در مذاکره نوع "الف" شرایطی خصمانه نسبت به طرف مقابل دارید. اگر او خریدار باشد، هدفش این است که کمترین قیمت را به شما بپردازد و اگر فروشنده باشد، می خواهد بیشترین قیمت ممکن را از شما بگیرد. او دوست شما نیست. مهم نیست چقدر لبخند می زند یا چقدر مودب و خوش رفتار است، او فقط به خودش و سود یا منافعش فکر می کند. در پایان مذاکره اصلا برایش مهم نیست که شما خیلی زیاد پرداخت کرده اید یا خیلی کم گرفته اید.

در این نوع مذاکره، باید آرام، با تدبیر و خودخواه باشید. شما می توانید از هر ترفندی برای انجام بهترین معامله استفاده کنید. باید بدانید وقتی این مبادله تمام شد، دیگر هرگز این شخص را نمی بینید یا در باره اش چیزی نمی شنوید. مهم نیست که این فرد شما را دوست داشته باشد، به شما احترام بگذارد یا بخواهد دوست شما باشد. مسئله مهم این است که شما بهترین معامله ممکن را انجام دهید.

مطلب ادامه دارد.

منبع : دو هفته نامه موفقیت، شماره ۲۷۰